نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
پمپ و موتور ديزل
نوشته شده در تاريخ ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

اجزاء هيدروليكي پمپ

اجزاء هيدروليكي پمپ عبارتند از :

پوسته، مارپيچ ،پخش كننده Diffusers ، رينگ هاي سايشي و پروانه ها است.

اجزاي پمپ

مارپيچ ها Volutes

بخش مهم ديگري از پوسته ، پمپ مارپيچ است كه در آن سيال جمع مي شود و سپس سيال به وسيله نيروي گريز از مركز پس از عبور از پروانه، از اين قسمت خارج مي شود. سيال از ناحيه چشم پروانه و با چرخش پروانه ، وارد پمپ مي شود و به صورت شعاعي پس از افزايش سرعت ،از پروانه خارج مي شود. و معمولا سطح مقطع مارپيچ ( حلزوني ) متناسب با افزايش مقدار سيال خروجي از پروانه افزايش پيدا مي كند. اين نوع طراحي بيشتر براي نگه داشتن سرعت در پوسته حلزوني است اين امر براي ثابت نگه داشتن فشار استاتيكي در كل پوسته حلزوني است كه از ايجاد نيروي شعاعي جلوگيري مي شود.

بيشتر بدانيد : قيمت پمپ

با وجود شكل مارپيچي در پوسته فشار در اطراف محيط پروانه به شكل غير يك نواخت تري پخش مي شود. كه اين فشار ناميزان در بيشتر پمپ هاي سانتريفوژ تك مرحله اي كه داراي پروانه معلق Overhung Impeller و براي هد هاي بالا طراحي شده اند در قسمت محوري معمولا باعث افزايش خمش يا انحراف Deflection محوري مي شود كه اين سبب مي شود تا در وضعيت خارج از طراحي باعث وارد شدن بارهايي بر ياتاقان ها شود.

متناسب با پارامتر هاي ذيل نيروي عكس العمل شعاعي مي باشد :

 • هدي كه توسط پروانه توليد شده است
 • قطر پروانه
 • پهناي خروجي پروانه b2
 • گراويته ويژه

در اطراف محيط پروانه ها براي بالانس فشار و در يك پوسته مارپيچ پمپ چند مرحله اي ، بايد از طرح هاي مارپيچ دوبل اگر كه سايز اجازه بدهد استفاده مي شود. معمولا مي توان از پخش كننده هاي تيغه دارVaned Diffusers جهت تبديل انرژي جنبشي به انرژي فشاري معمولا در بسياري از پمپ هاي چند مرحله اي مخصوصا پمپ هايي كه پوسته آنها دو تكه شعاعي باشد استفاده كرد. در اين نوع طراحي معمولا شكل طراحي تيغه ها به شكلي است كه باعث افزايش سطح جريان مايع گرديده كه اين مورد در كاهش سرعت از قسمت ورودي به خروجي موثر مي باشد.

اجزاء هيدروليك پمپ

رينگ هاي سايشي (Wear Ring/b)

اصلي ترين كاربرد رينگ هاي سايشي در پمپ هاي سانتريفوژ، براي اين مورد است كه در صورتي كه از ناحيه فشار بالا تا ناحيه فشار مكش براي به حداقل رساندن ميزان نشتي مايع ، معمولا در پوسته و همچنين در قسمت مكش از قطر خارجي چشم پروانه از رينگ هاي سايشي استفاده مي شود. رينگ هاي سايشي را در قسمت قطر داخلي كاور پوسته و همچنين در قسمت پشت پروانه نيز قرار داد تا به اين ترتيب ميزان نشتي را تا حدود زيادي كاهش داد.

از آن جايي كه بين رينگ سايشي و محل قرار گيري آن خلاصي بسيار كمي است و به جهت جلوگيري از بروز پديده گالينگ ( Galling ) اصطكاك ناشي از حركت لغزشي دو سطح زبر بر روي هم همچنين سختي جنس اين رينگها نسبت به جاهايي كه قرار مي گيرند مثلا در پوسته و پروانه با يكديگر اندكي فرق خواهد داشت. معمولا به وسيله مايع موجود در پمپاژ روانكاري رينگ هاي سايشي انجام مي گيرد. در صورتي كه در بين رينگ ها سايش بيش از حدي وجود داشته باشد در اين صورت ميزان لقي هم افزايش پيدا مي كند از قسمت خروجي پمپ به ناحيه مكش جريان بيشتري وارد مي شود.

پروانه ها (Impellers)

يكي از اصلي ترين و مهم ترين سيستم در پمپ هاي سانتريفوژ پروانه است كه از پروانه معمولا مي توان به عنوان قلب يك پمپ سانتريفوژ نام برد زيرا كه در پمپ اين قطعه تنها قطعه اي كه توليد هد ( انرژي ) مي كند. از همين رو هم بسيار بايد در طراحي آن ها دقت لازم را داشت تا از اين لحاظ كمترين اتلاف مايع را پمپاژ كنند.

در مورد پروانه ها بايد بگوييم كه سه نوع طرح از پروانه ها وجود دارد كه اين سه طرح عبارتند از :

* نوع بسته ( Enclosed Type )
* نوع باز ( Open Type )
* نوع نيمه باز ( Semi open )

نوع بسته :

سيال از قسمت چشم پروانه معمولا در پروانه هاي با طرح بسته وارد مي شود كه مهار آن توسط صفحات موجود در جلو و عقب پروانه انجام مي شود. در پروانه هاي بسته هيچ گونه جرياني در امتداد ديواره پوسته و قسمت مكش پمپ برخلاف پروانه هاي باز وجود ندارد. در قسمت فوق گفتيم كه با استفاده از رينگ هاي سايشي با خلاصي بسته مي توان كه چرخش جريان از ناحيه پر فشار به طرف ناحيه مكش را مي توان در اين گونه پروانه ها به حداقل رساند.

نوع باز :

معمولا فاقد هرگونه ديواره اي مي باشند زيرا كه در پروانه هاي با طرح باز امكان اين است كه پره ها با عمليات ريختگي به صورت يك پارچه با توپي اصلي باشد از همين رو هم لقي كمي هميشه بين پروانه و ديواره پوسته در نصب پروانه وجود دارد. در واقع وجود اين خلاصي كم چرخش مجدد سيال از ناحيه پر فشار خروجي تا ناحيه كم فشار مكش را به حداقل مي رساند. از آن جايي كه بازدهي پروانه هاي با طرح باز كمتر از بازدهي پروانه ها با طرح بسته است از همين رو هم با برخي تنظيمات مي توان كه ميزان خلاصي بين تيغه پروانه وديواره پوسته را تا حدود زيادي افزايش داد و مقدار خلاصي را كمتركرد. در سرويس هاي هيدروكربني معمولا از پروانه هاي باز بيشتر استفاده مي شود.

براي پروانه ها يك طبقه بندي ديگر هم وجود دارد كه عبارتند از :
 • تك مكشه
 • دو مكشه

درباره تك مكش بايد بگوييم كه منظور از اين اصطلاح تك مكشي و يا مكشي تعداد ورودي ها به پروانه است زيرا كه يك پروانه با طرح تك مكشي داراي يك ورودي بوده و پروانه با مكش دوبل همان طور كه از اسمش مشخص است داراي دو ورودي به پروانه مي باشد. در يك پروانه معمولا سطح مكش بزرگ تر با مكش دوبل به پمپ اين اجازه را مي دهد كه براي يك ظرفيت معين نسبت به پروانه با مكش تكي با هد مكش مثبت كمتري كار كند. اين به اين دليل است كه سطح جريان ورودي به پره هاي پروانه افزايش پيدا كرده است. و موجب اين مي شود تا پره ها در قسمت چشم پروانه كاسته شده و از ميزان افت فشار از قسمت مكش پمپ و از ميزان NPSH مورد نياز نيز كاسته مي شود.

سرعت ويژه (Specific Speed)

هميشه در يك مقدار سرعت ويژه بدون بعد بوده كه تابعي از سرعت پمپ ، جريان و هد مي باشد. براي بهينه كردن بازده پمپ ، در هد و دبي مورد نظر سرعت ويژه هم در پمپ و هم در كمپرسور مورد استفاده قرار مي گيرد.

سرعت ويژه براي بهينه سازي پارامتر هاي زير معمولا در طراحي پمپ ها، مورد استفاده قرار مي گيرد :

 • در خروجي پروانه سرعت جريان
 • سرعت لبه پروانه Impeller Tip Speed
 • زاويه هاي تيغه ورودي و خروجي پروانه
 • سرعت دهانه خروجي Discharge Throat Velocity


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

عملكرد پمپ در يك سيستم فرآيندي

عملكرد پمپ در يك سيستم فرآيندي  : در هر سيستم فرايندي معمولا يكي از اصلي ترين اجزا پمپ ها و كمپرسور ها هستند كه تقريبا جزء جدا نشدني در هر سيستم مي باشند. براي اين كه اين تجهيزات بتوانند كه به صورت مداوم عمل كرده و با حداقل توان مصرفي نياز هاي مرتبط با توليد را مرتفع نمايند مي بايست كه در سطوح بالايي از قابليت اطمينان و دسترس پذيري باشند تا به اين ترتيب بر روي قابليت در دسترس بودن Availiability تاثير سيستم فرايندي داشته باشد. در پمپ هاي جا به جايي مثبت با تاثير آن بر روي پمپ هاي جنبشي تاثير سيستم بر قابليت در دسترس بودن كاملا متفاوت مي باشد.

عملكرد پمپ در يك سيستم فرآيندي

هنگامي كه هد مورد نياز سيستم در پمپ هاي جنبشي ( دلتاپي در فلنج هاي پمپ و يا گراويته ويژه ) دچار تغييراتي شود در اين صورت دبي پمپ نيز دچار تغييراتي مي شود؛ اما از ان جايي كه در پمپ هاي جابه جايي مثبت، ظرفيت متاثر از هد مورد نياز سيستم نمي باشد تغييري اعمال نمي شود.

اطلاعات بيشتر در رابطه با ليست قيمت انواع پمپ ها : قيمت پمپ

نمونه اي از يك سيستم فرايندي

معمولا مهم ترين كاربرد استفاده از پمپ زماني است كه براي انتقال مايعات و جابجايي سيال مورد نظر از يك سطح انرژي به سطوح بالاتر فرايندي استفاده مي شود. در واقع در تعريف سيستم فرايندي مهم ترين نكته اي كه بايد به آن اشاره كنيم اين مورد است كه هر سيستم فرايندي از دو قسمت اصلي تشكيل شده است كه معمولا اين قسمت ها هم عبارتند از :

قسمت مكش

 • قسمت خروجي

اصلي ترين اجزاي تشكيل دهنده يك سيستم فرايندي

 • صافي هاي مكش Suction Strainer
 • ظروف تحت فشار Pressure Vessles
 • پمپ ها
 • كورهه ها
 • مبدل هاي حرارتي
 • يك شير كنترل

افت فشار سيستم

معمولا هر پروانه مي تواند كه معادل يك سري اريفيس در نظر گرفته شود. در واقع ورودي پروانه به عنوان يك اريفيس و خروجي آن نيز به عنوان يك اريفيس ديگر است ؛ و نكته مهم اين كه لقي هاي رينگ سايشي پوسته وپروانه را مي توان به عنوان اريفيس هاي معادل ديگر در نظر داشت. در سيستم فرايندي براي يك نقطه مشخص ( در زمان و دبي معين ) هم قسمت مكش و هم قسمت خروجي را مي توان به عنوان اريفيس هاي معادل ديگر كه در قسمت مكش و خروجي پمپ قرار دارند را در نظر داشت.

در يك سيستم و به جهت فهم و درك چگونگي عمل كرد يك پمپ بهتر است تا در اين سيستم منحني هاي مقاومت را مورد بررسي قرار داد و در داخل هر سيستم فراينديي ( مجموعه اي شامل چندين قسمت متصل شده كه با همديگر كار مي كنند ) نقطه عملكرد پمپ را تعيين كرد. همان طور كه در قسمت فوق به آن اشاره شد هر سيستمي كه داراي پمپ است از دو قسمت تشكيل شده است كه اين دو قسمت معمولا : سيستم مكش و سيستم خروجي هستند از همين رو هم يكي از اصلي ترين موارد بكار گيري پمپ اشاره به اين مورد است كه از قسمت مكش سيستم سيال با سطح فشار فرايندي به سطح فشار خروجي نهايي انتقال پيدا مي كند. لازم است تا جهت جلوگيري از بروز پديده Flashing اين فشار بالاتر از فشار بخار قرار بگيرد.

البته اين فشار درست از قسمت انتهايي فلنج و تا خروجي انتهاي سيستم ادامه دارد. مهم ترين نكته اي بهتر است تادر اين مورد به آن اشاره داشت، تحت اثر مستقيم مقاومت خروجي و ورودي سيستم اختلاف هد يا انرژي مورد نياز پمپ وجود دارد.

فشار استاتيكي و فشار هد

درباره اتلافات اصطكاكي در سيستم و اجزايي كه اين پديده را به مي اورند بايد بگوييم كه هد و يا مقاومت سيستم داراي دو جزء ديگر مي باشد كه اين دو جزء عبارتند از :

 • فشار استاتيكي
 • هدد ارتفاع Elevation Head

با مجذور نرخ جريان اتلاف ناشي از اصطكاك تغيير مي كند كه اين تغيير به مواردي مثل نوع قرارگيري پايپينگ، قطر لاين و طول كلي معادل ( شامل شير ها و اتصالات ) بسيار بستگي دارد. در واقع درباره فشار استاتيكي بايد بگوييم كه فشار استاتيكي عبارت است از وجود اختلاف فشار در قسمت خروجي ظرف Vessle با فشار در قسمت مكش آن و درباره هد ارتفاع هم بايد بگوييم كه اختلاف سطح مايع بين قسمت مكش و خروجي ظرف است.

در صورتي كه در مقابل نرخ جريان نمودار اين سه بخش ( اتلاف اصطكاكي – فشار استاتيكي و هد ارتفاع ) را ترسيم كرد و مقدار نهايي و كلي آن ها را ( بر روي هم ) در نظر داشت در اين صورت است كه منحني كه به دست آمد در واقع به عنوان منحني هد مورد نياز در سيستم خواهد بود.

عملكرد يك پمپ جابجايي مثبت درسيستم فرايندي

توليد يك جريان ثابت از وظايف يك پمپ جابجايي مثبت است. در صورتي كه اين جريان توليد مي شود بر ميزان هد مايع رفته رفته بيشتر مي شود و در بيشتر اوقات هم دائما بر ان افزوده مي شود. در واقع طراحي پمپ و سيستم محرك آن به شكلي است كه قابليت هاي فوق را تامين مي نمايند. نتيجه اي كه در اين حالت به دست مي آيد اين است كه يك پمپ جابه جايي مثبت به تغييرات سيستم و تغييرات گراويته ويژه سيال نسبتا تميز حساس خواهد بود.

عملكرد يك پمپ سانتريفوژ در يك سيستم فرايندي

از مهم ترين ويژگي ها و خاصيت هاي پمپ سانتريفوژ اشاره به اين مورد است كه معمولا مايع كاري بر روي كار با چرخش پره ها، صورت مي گيرد و بر ميزان هد مايع در اثر اين اتفاق افزوده مي شود از همين رو هم سرعت در اين پمپ ها نقش اساسي را بر عهده دارد. معمولا در ميزان سرعت هر عاملي كه باعث تغيير شود تاثير اين تغييرات در ميزان هد توليد شده توسط پمپ مشخص مي شود كه اين مورد در ميزان جريان نهايت تغيير را به دنبال خواهد داشت. از ان جايي حساسيت در اين پمپ ها نسبت به تغييرات سيستم و همچنين تغيير گراويته ويژه سيال بسيار بيشتر است در صورتي كه بر مقاومت سيستم اضافه شود در اين صورت است كه از ميزان دبي پمپ هم كاسته مي شود.

ثبات و پايداري پمپ گريز از مركز (Centrifugal Pump Stability)

براي سيستم فرايند هد مورد نياز تابعي از افت فشار سيستم وگراويته ويژه مايع است؛ زيرا كه بروز هرگونه تغيير در هر كدام از اين متغير ها در ميزان هد ( انرژي ) باعث تغيير مورد نياز فرايند مي شود و تاثير مهمي را در نهايت بر روي نقطه عملكرد يك پمپ جنبشي خواهد داشت. در پمپ هاي جابجايي مثبت نقطه عملكرد متاثر از تغييرات فوق نيست به اين دليل كه اين پمپ ها توانايي ايجاد و توليد هد ( انرژي ) نامحدودي را دارا هستند.

در مقابل نرخ جريان معمولا هد مورد نياز حاصل اختلاف فشار استاتيكي و هد ارتفاع بوده است كه به صورت نمودار اتلاف اصطكاكي رسم مي شود. منحني هد مورد نياز معمولا در سيستم هاي فرايندي مختلف مي تواند كه متفاوت باشد؛ و صرفا داراي اتلاف اصطكاكي بوده و منحني مقاومت سيستم آن نسبتا شيب دار خواهد بود در صورتي در صورتي منحني مقاومت سيستم شيب كمتري خواهد داشت كه در سيستمي كه يك پمپ تغذيه بويلر با مقاومت نسبي كم وجود داشته باشد. زماني تركيب يك منحني سيستم نسبتا مسطح و يك منحني مشخصه ناپايدار مي تواند منجر به يك بهره برداري ناپايدار شود. حالت بينا بيني شايع ترين نوع سيستمي است كه وجود دارد.

در صورتي منحني هد يك پمپ به صورت تخت باشد در اين زمينه يك برداشت و تصور نادرست وجود دارد كه آن هم اين است كه اين پمپ ذاتا ناپايدار است كه اين تصور لزوما درست نيست. زيرا كه نقطه عملكرد هر پمپ به عنوان نقطه تعادل بين هد ( انرژي ) مورد نياز سيستم و هد توليد شده به وسيله پمپ مي باشد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

مشاوره خريد ديزل ژنراتور

1. پيكربندي ديزل ژنراتور

پيكر بندي ديزل ژنراتور در دو حالت قابل بررسي است :

    1. توان الكتريكي ژنراتور ديزل
    2. خصوصيات فيزيكي ديزل ژنراتور

اولين سوال در هنگام انتخاب ديزل ژنراتور ميزان توان الكتريكي آن است يعني ميزان توان ظاهري دستگاه ( KVA ) و توان اكتيو دستگاه ( KW ) است . اين نوع اندازه گيري در دو نوع دستگاه مولد برق از جمله UPS ها ( معمولا براي مصارف سبك مانند برق اضطراري سيستم هاي كامپيوتري ) و همچنين ديزل ژنراتور ها ( به منظور مصارف سنگين و حجيم مانند تامين برق خانه ، بيمارستان و مصارف صنعتي ) به كاربرده مي شود .
حال با اين موضوع شما مي بايست به دو نكته اساسي توجه داشته باشيد كه مولد برق شما با در نظر گرفتن توان ظاهري قابل بهرداري است يا توان اكتيو آن !؟ در حالت كلي مي توان با در نظر گرفتن اين موضوع و سئوالات زير در انتخاب ژنراتور ديزل خود موفق باشيم :

    1. آيا مولد برق شما براي مصارف صنعتي بوده يا صرفا جهت تامين برق تجهيزات ساده و سبك بكار برده مي شود !؟
    توضيح : اين سئوال به منظور شناسايي ميزان قدرت ديزل ژنراتور مي باشد .
    2. آيا قطع و وصل برق در مصارف شما امري موقت است يا متناوب ؟
    توضيح : نوع ژنراتور ديزل بايد با توجه به شرايط كاري آن تعريف شود به عبارتي آيا از ديزل ژنراتور به عنوان برق اضطراري ( standby )استفاده مي شود يا به عنوان يك مولد برق دايم ( prime power source ) .
    3. ميزان عمر مفيد مولد برق را چگونه مد نظر گرفته ايد ؟
    توضيح : اين سئوال به منظور مشخص نمودن ميزان عمر مفيد دستگاه و هزينه هاي نگهداري آن مي باشد . ديزل ژنراتور شما داراي عمر مفيد 5 سال است يا كمتر !؟
    4. محل قرار گرفتن مولد برق مورد نظر چگونه است ؟
    توضيح : يكي از سئوالات بسيار مهم محل نصب ديزل ژنراتور است با توجه به مواردي از جمله ميزان فصاي اشغال شده از سوي ديزل ژنراتور ، تهويه هوا ، ميزان صدا توليد شده آن و ...
    5. نوع سوخت مولد برق شما چيست ؟
    توضيح : يكي از مهمترين موارد در انتخاب موتور ژنراتور نوع سوخت آن است كه مي بايست در نظر گرفت .ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

ديزل ژنراتور و اجزاي آن


ديزل ژنراتور دستگاهي است كه انرژي مكانيكي به دست آمده از يك منبع خارجي را به انرژي الكتريكي قابل استفاده ، تبديل مي نمايد . ديزل ژنراتور جهت تامين جريان الكتريكي است ، كه در هنگام قطع برق و جلوگيري از انقطاع از فعاليت هاي روزانه و يا اخلال در فعاليت هاي كسب و كار مورد استفاده قرار مي گيرد .

ديزل ژنراتور در پيكربندي هاي مختلف الكتريكي و فيزيكي براي استفاده در زمينه هاي مختلف قابل استفاده مي باشد. در اين مطلب ما نحوه كاركرد يك ديزل ژنراتور ، اجزاي اصلي يك ديزل ژنراتور و عمل يك ديزل ژنراتور به عنوان يك منبع ثانويه انرژي الكتريكي در زمينه هاي مسكوني و صنعتي بررسي مي كنيم .

اجزاي اصلي يك ديزل ژنراتور :

اجزاي اصلي يك ديزل ژنراتور را مي توان به صورت شكل زير تقسيم بندي كرد:

(1) موتور ژنراتور
(2) دينام ( ژنراتور )
(3) سيستم هاي سوخت (تانك ديزل ژنراتور)
(4) رگولاتور ولتاژ
(5) سيستم هاي خنك كننده و اگزوز
(6) سيستم هاي روانكاري
(7) شارژر باتري
(8) كنترل پنل
(9) مجمع اصلي / قاب (شاسي ديزل ژنراتور)

شرح اجزاي اصلي يك ديزل ژنراتور در زير آورده شده است:
(1) موتور ژنراتور

موتور ژنراتور منبع انرژي مكانيكي ورودي به ديزل ژنراتور مي باشد.
اندازه قدرت موتور ديزلي به طور مستقيم متناسب با حداكثر توان خروجي ژنراتور ( ديزل ژنراتور ) مي تواند كوپله شود.
عوامل متعددي وجود دارد كه مي بايست در ذهن داشته باشيم تا يك موتور ديزلي خوب را براي ديزل ژنراتور خود انتخاب نماييم.

از جمله توليد كننده موتور ديزل ژنراتور ، نوع و نحوه كار موتور ديزل ژنراتور و نهايتا نحوه نگهداري از موتور ديزلي بر روي ديزل ژنراتور را اشاره نمود.

ما دراين مطلب به 2 نكته اساسي درانتخاب يك موتور ديزلي براي استفاده در ديزل ژنراتور اشاره مي نماييم.
A. نوع سوخت مورد استفاده ديزل ژنراتور
B. نوع سوپاپ هاي موتور ديزل ژنراتور
موتور ديزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سيلندر (Overhead Valve - OHV)
موتور ديزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در بدنه موتور ديزل (Overhead Valve none -non-OHV)

در موتور ديزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سيلندر از امتيازاتي نسبت به ساير انواع موتور ها دارا مي باشد :

با اين حال ، موتور ديزل ژنراتور OHV نيز گران تر از موتورهاي ديگر است.

در حالت كلي از 2 حالت سوپاپ در موتور ديزل ژنراتور ها استفاده مي شود

    طراحي جمع و جور
    عمليات مكانيزم ساده
    دوام و كيفيت بالاتر
    كاربر پسند در عمليات
    سر و صداي كم در طول عمليات
    سطح انتشار پايينادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

 

نكات ايمني در دستگاه هاي ديزل ژنراتور

نصب صحيح و درست دستگاه ديزل ژنراتور يكي از مهم ترين موارد در ميزان بهروري و عملكرد ديزل ژنراتور مي باشد. رعايت اقدامات ايمني و كنترل اتصالات ، نقش حياتي در راه اندازي ديزل ژنراتور را بر عهده دارد.

همواره نصب و راه اندازي يك ديزل ژنراتور مي بايست توسط يك فرد متخصص و با تجربه انجام گردد تا از بروز هر گونه مشكل احتمالي به دور باشد. بررسي و كنترل تمامي اجزاي ديزل ژنراتور بسيار ضروري و حياتي محسوب مي شود و در صورت سهل انگاري خطراتي از قبيل برق گرفتگي از ژنراتور ، سوخته شدن ژنراتور ، آتش سوزي ديزل ژنراتور را فراهم مي سازد.

در اين مقاله ما به مهم ترين نكات و چندين دستور العمل در راه اندازي يك ديزل ژنراتور اشاره مي نمايم.
آشنايي با نكات ايمني در ديزل ژنراتور
محل نصب ديزل ژنراتور
آشنايي با نكات ايمني در ديزل ژنراتور

كليه افرادي كه از موتور ديزل ژنراتور استفاده مي كند بايد درمورد نحوه كار و ايمني آن نيز اطلاعات كافي داشته باشد. دستگاه هاي ديزل ژنراتور ساعت هاي طولاني كار مي كنند و نيازمند به نگهداري هستند. موتور دستگاه ديزل ژنراتور از دو نوع سيستم خنك كننده مي تواند استفاده كند :

1. سيستم هوا خنك كننده.

2. سيستم مايع خنك كننده.

موتور ديزل از نوع خنك كننده مايع مقاوم تر از ساير موتور ديزل ها در بازار هستند. موتور ژنراتوري كه با سوخت ديزل (گازوئيل) كار مي كند از سيستم تزريق مستقيم سوخت استفاده مي كنند بنابراين نگراني از بابت آتش سوزي مستقيم از موتور وجود ندارد . هشدارهاي امنيتي براي موتور ديزل ژنراتور تفاوتي با ديگر موتور هاي ديزلي ندارد. از قرار دادن ديزل ژنراتور در محيط هاي مرطوب بايد اجتناب گردد . ملاحظاتي كه بايد براي ايمني ديزل ژنراتورها در نظر گرفته شوند نه تنها شامل ايمني خود شما مي باشد بلكه شامل ايمني موتور ژنراتور نيز مي باشد.

تعويض روغن طول عمر ديزل ژنراتور را افزايش مي دهد. ژنراتور هايي كه با رعايت اصول ايمني مناسب بكار گرفته مي شوند به راحتي به مدت حداقل 10 سال كار مي كنند. بازرسي تمام قسمت ها بصورت تك تك براي اطمينان از با كيفيت بودن ژنراتور ضروري است. تميز نگهداشتن ژنراتور مانند جلوگيري از هر نوع نشتي يا خرابي الزامي است. قرار دادن موتور ديزل ژنراتور در معرض هواي پاك براي خنك كردن موتور و تازه كردن هواي آن ضروري است. دستگاه هاي ديزلي با سيستم خنك كننده آبي همراه مي باشند ولي تهويه هم به همان ميزان نيز داراي اهميت مي باشد. سيستم خنك كننده آبي همراه با تهويه هوا در داخل محفظه مي تواند از بالا رفتن بيش از حد دما جلوگيري كند. فشار بالا مي تواند دينام را از كار بيندازد بنابراين كنترل فشار براي افزايش طول عمر ژنراتور حياتي است.
بيشتر بدانيد : قيمت ديزل ژنراتور
موتور ژنراتور هايي ديزلي نيازمند به يك پيش گرمايش قبل از شروع بكار و يك پيش سرمايش قبل از سوخت گيري مي باشند. براي سوخت گيري مجدد بايد ژنراتور خاموش شود تا از آتش سوزي جلوگيري شود.

اقدامات احتياطي مناسبي بايد در هنگام استفاده ازديزل ژنراتور ها در نظرگرفته شود مانند استفاده از سيم و كابل هايي كه داراي كيفيت و كارآمدي بالايي هستند. از تحميل بار اضافي به ژنراتور ديزلي اكيداً خودداري شود. حفظ دماي موتور ضروري است. درجه حرارت بالا باعث خاموش شدن يا خراب شدن ژنراتور در هنگام افزايش بيش از حد حرارت مي شود. فشار نامناسب روغن در موتور ژنراتور باعث كاركرد نامناسب ديزل ژنراتور مي شود. براي جلوگيري از خاموش شدن هاي پيش بيني نشده ، از كيت هاي خاموش كننده مي توان استفاده كرد. كيت هاي خاموش كننده ، ژنراتور را درمقابل خرابي ها محافظت مي كند و مكانيزم آن را كنترل مي كند. نگهداري منظم از موتورهاي ديزل ژنراتور ضروري مي باشد مخصوصاً برنامه تعويض روغن آن از اهميت خاصي برخوردار است .

زمان سنج مي تواند در جهت افزايش طول عمر ژنراتور بكار گرفته شود. زمان سنج مدت زمان مصرفي را مشخص مي كند . داشتن دانش مربوط به جنبه هاي الكتريكي يك ويژگي اضافه شده به نيازمنديهاي ايمني در هر موتور مي باشد. استفاده از يك كارشناس حرفه اي در هنگام سرويس ژنراتور براي بالا بردن ضريب ايمني نيز ضروري مي باشد. ملاحظاتي هم براي جلوگيري از آتش سوزي در هنگامي كه دماي ژنراتور بالا مي رود بايد در نظر گرفته شود. ريخته شدن روغن و گازوئيل بروي زمين مهمترين عامل آتش سوزي مي باشد. همچنين كليه كانكشن هاي روغن و گازوئيل بايد عاري از هرگونه نشتي باشند. نصب ژنراتور ها بايد در محلي دور از خانه هاي مسكوني باشد ( جهت كاهش آلودگي صوتي و هوا در محل سكونت).

در حال حاضر ذخيره سازي برق در صنعت ، خانه و محل كار كه به شبكه برق اصلي متصل مي باشند امري بسيار مهم تلقي ميگردد. معيار قدرت و طبقبندي هرديزل ژنراتور ، كيلو وات و يا كيلو ولت آمپر مي باشد.
 
دسترسي ساده امن و ايمن به دستگاه
پارامتر مكان ديزل ژنراتور اولين و مهمترين اقدام در نصب ديزل ژنراتور مي باشد كه به شرح ذيل عنوان مي گردد.

1. نصب دستگاه در فضاي باز يا فضاي بسته.

2. وجود سيستم تهويه مناسب جهت ورود و خروج هوا ( ايزولاسيون هواي اتاق ديزل )

3. قابليت دسترسي آسان به كليه اجراي ديزل ژنراتور با فرض بر نكات ايمني و امنيتي.

4. امكان سنجي از لحاظ نگهداري ديزل ژنراتور به صورت دائم يا موقت در مكان نصب.

5. فاصله دستگاه از هر طرف با ديواره هاي مجاور.

6. نحوه لوله كشي اگزوز جهت خروج دود توليد شده ناشي از كار كرد دستگاه.

رعايت موارد فوق بيشترين ميزان امنيت و ايمني را براي ديزل ژنراتور حاصل مي نماييد.
 
نكات ايمني در ديزل ژنراتور
كليه دستگاه هاي ديزل ژنراتور مجهز به مخزن سوخت و نشانه گر ميزان مخزن سوخت گازوئيل جهت كاركرد حداقل يك روز مي باشند كه اين مخزن سوخت معمولاً در داخل شاسي طراحي ميگردد و در دستگاه هاي قدرت بالا مخزن سوخت به صورت جدا از شاسي و كوپله تعبيه مي گردد. سوخت گازئيل به عنوان سوخت نسبتاً خطرناك ناميده مي شوند و ذخيره سازي و توزيع آن لازم به رعايت برخي قوانين و نكات ايمني مي باشد. مهمترين دليل آتش سوزي در ديزل ژنراتور ها ، رعايت نكردن در نحوه پر كردن تانك ديزل ژنراتور مي باشد. همواره سطح شيب تانك ديزل ژنراتور قبل از پر كردن و همچنين هنگام استفاده از آن نيز بايد كنترل گردد.
مخزن سوخت در ديزل ژنراتور
كنترل سيستم تهويه يكي از مهم ترين مسائل مربوط به نصب و راه اندازي ديزل ژنراتور مي باشد . سيستم تهويه از دو نظر حائز اهميت است :

1. خروج گازي هاي سمي ناشي از كار كردن ديزل ژنراتور.

2. بهينه سازي سيستم خنك كننده ديزل ژنراتور به منظور كاهش دماي موتور ديزل ژنراتور كه باعث افزايش طول عمر ديزل ژنراتور مي گردد.
كاهش صداي حاصل از ديزل ژنراتور
در حالت كلي نحوه دسترسي به ديزل ژنراتور جهت تعمير و نگهداري ، داراي اهميت بسيار بالايي مي باشد. همواره سعي شود دسترسي به ديزل ژنراتور بسيار راحت ، ايمن و همچنين با امنيت بالا طراحي گردد به اين دليل كه در صورت وجود موارد اضطراري كارشناسان به راحتي به اطراف ديزل ژنراتور دسترسي داشته باشند.
 
سيستم تهويه هواي ديزل ژنراتور
كاركردن يك ديزل ژنراتور همواره با آلودگي صوتي همراه مي شود از اين رو وجود يك كاناپي (كاور ديزل ژنراتور ) براي كاهش صدا حاصل از ديزل ژنراتور بسيار مناسب مي باشد. همچنين كاناپي به عنوان محافظ فيزيكي دستگاه نيز كار برد دارد.

در صورت وجود اتاقك مخصوص ديزل ژنراتور استفاده از كاناپي اكيداً توصيه نمي گردد و كاناپي تنها جهت استفاده در محيط و فضاي باز مي باشد.
 
نتيجه گيري
مهمترين نكات ايمني در راه اندازي يك ديزل ژنراتور عبارت است از :

1- از ريخته شدن سوخت بروي بدنه ديزل ژنراتور اكيداً جلوگيري بعمل آيد.

2- اتصالات مربوط به سيستم سوخت رساني همواره كنترل گردد ( در صورت عدم توجه منجر به آتش سوزي در ديزل ژنراتور و انفجار در موتور ژنراتور بنزيني خواهد شد )

3- از عدم وجود الكتريسته ساكن در تانك سوخت اطمينان خاطر حاصل گردد.

4- از قرار گرفتن موارد اشتعال زا در كنار ديزل ژنراتور جلوگيري بعمل آيد.

5- از ميزان توان خروجي موتور ديزل اطمينان حاصل گردد كه در صورت افزايش دور موتور ديزل ، باعث سوخته شدن ژنراتور نگردد.
 
دستگاه هاي ديزل ژنراتور مي توانند انجام كارهايي را تضمين كنند كه در آنها بسياري از تجهيزات بدون هيچ اختلالي كار ميكنند حتي اگر برق بطور ناگهاني قطع شود. همچنين در شرايطي كه شما عازم يك سفر طولاني به خارج از شهر باشيد ديزل ژنراتور ها و ساير مولد هاي برقي از جمله موتور برق ها مي تواند كاربرد بسيار مهمي داشته باشد. در حال حاضر تمامي هتل ها ، بيمارستان ها ، پمپ بنزين ها ، سازمان هاي ارتباطي، واحد هاي توليدي ، ساختمان هاي تجاري ، مجتمع هاي تفريحي ، صنايع بزرگ ، تاسيسات اضطراري، كارخانه هاي استخراج معدن و مراكز داده اي فناوري اطلاعات و ارتباطات و ... نيازمند ذخيره برق بدون قطعي مي باشند بنابراين يك پشتيبان مانند موتورهاي ديزل ژنراتور مي توانند بسيار پراهميت باشند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

 

رفع عيب ديزل ژنراتوردانستن برخي از مسائل فني در ديزل ميتواند كمك بزرگي باشد براي جلوگيري از خراب شدن دستگاه هاي ديزل ژنراتور. با توجه به اينكه دستگاه هاي ديزل ژنراتور بايد در مواقع اضطراري به بهترين شكل ممكن بازدهي و راندمان داشته باشند ، لذا استفاده مناسب و استاندارد مي تواند در بالا بردن عمر مفيد دستگاه داراي اهميت باشد.

بيشتر بدانيد : قيمت ديزل ژنراتور
وقتي كه ديزل زياد گرم مي كند :

     مقدار آب رادياتور كم است .
     پمپ آب خوب عمل نمي كند.
     مقدار سوخت تزريق شده در سيلندرها برابر نيست.
     ترموستات خوب عمل نمي كند.
     واشر سرسيلندر آب بندي نمي كند.
     رادياتور گرفتگي دارد.
     اندازه ي اب را كامل تنظيم كنيد.
     محور پمپ را تنظيم نموده و تسمه پروانه را سفت نمايد و ان را در صورت فرسودگي تعويض كنيد.
     پمپ را تنظيم كنيد.

وقتي كه ديزل روشن نمي شود يا به سختي روشن مي شود :

     لوله هاي سوخت گرفتگي دارد.
     سوخت در باك موجود نيست.
     در لوله هاي فشار ضعيف هوا وجود دارد.
     فيلتر سوخت بسته شده است و پمپ اوليه كار نمي كند.
     لوله ها را بررسي كرده و در صورت لزوم ان ها را با فشار هوا با سيم نازك پاك كنيد.
     سوخت باك را بازديد كنيد.
     مدار را هوا گيري كنيد.
     در باك را باز كرده عمل سوخت رساني را امتحان كنيد.
     فيلتر را سرويس كنيد. المنت معيوب را تعويض كنيد.
     سوپاپ هاي پمپ يا فنر ان را كنترل كنيد.

وقتي كه ديزل نامنظم كار مي كند :

     اسبك ها خوب كار نمي كند.
     پمپ اوليه خوب كار نمي كند.
     شانه گاز گير مي كند.
     محور رگلاتور گير مي كند.
     محور رگلاتور لقي زيادي دارد.
     فنرهاي رگلاتور شكسته است.
     لحظه ي تزريق صحيح نيست.
     دور آرام منظم نيست.
     روغن كاري اسبك ها را كنترل كنيد .
     سوپاپ هاي آن خراب است و يا هوا در مدار وجود دارد.
     آن را با روغن روان كنيد.
     آن را ابتدا با نفت و سپس با روغن روان كنيد.
     بازي بيش از اندازه كوپلينگ كنترل و برطرف شود ، دور آرام را با پيچ تنظيم ميزان كنيد.

 
هنگامي كه دود خروجي از اگزوز سفيد رنگ است :

     انژكتورها معيوب اند.
     فشار تراكم موتور كم است ، آ نها را سرويس و تنظيم كنيد.
     محل عيب را از رينگ ها با سوپاپ ها پيدا كنيد و آن را مرمت كنيد.

وقتي كه ديزل مي كوبد :

     لقي ياتاقانهاي اصلي زياد است.
     گژن پين سائيده شده است.
     رينگ ها شكسته اند.
     كف پيستون را دوده گرفته است.
     تايپيت ها خوب كار نمي كند.
     موتور خيلي گرم است.
     روغن كاري خوب انجام نمي شود.
     سوپاپ ها سفت هستند.
     اگر با بستن پيچ ها لقي گرفته نشود آنها را تعويض نماييد
     واتر پمپ را كنترل يا تسمه پروانه را سفت كنيد.
     فشار روغن را كنترل و مدار روغن را سرويس كنيد.
     با ريختن نفت چسبندگي را برطرف نماييد.

هنگامي كه دود خروجي از اگزوز آبي رنگ است :

     موتور روغن سوزي دارد.
     از راه راهنماي سوپاپ ها روغن مي سوزاند.
     رينگ هاي پيستون فرسوده بوده و موتور نياز به تعمير اساسي دارد.
     لاستيك هاي ابندي راهنماي سوپاپ ها را بررسي كنيد.


هنگامي كه دود خروجي از اگزوز سياه رنگ است :

     سوخت زياد است.
     فيلتر هوا كثيف است.
     زمان تزريق سوخت ريتارد است.
     لقي سوپاپ ها كم است.
     سوپاپ هاي دود كاملا بسته نمي شود.
     انژكتورها گرفتگي داشته يا فرسوده اند.
     محفظه ي احتراق يا شمع ها خيلي كثيف هستند ، پمپ را تنظيم كنيد ، آن را سرويس كنيد ، پمپ را روي موتور با لوله ي سر كج تنظيم كنيد.
     سوپاپ ها را در حالت گرم تنظيم كنيد ، آب بندي كرده و لقي آنها را ميزان كنيد.
     انژكتورها را سرويس كنيد و كربن گيري شود.
ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

بوستر پمپ چيست؟

بوستر پمپ

يكي از مشكلات رايج كه در سيستم لوله كشي ساختمان ها و لوله كشي شهري وجود دارد تنظيم نمودن فشار آب پمپاژ شده به داخل لوله ها مي باشد. با توجه به اين موضوع كه ميزان آب مصرفي داراي نوسان مي باشد و داراي مقدار معيني نيست، بنابراين در سيستم هاي پمپاژ ثابت كه چند الكترو موتور دائماً مقدار معيني آب به درون لوله ها پمپاژ مي كنند. با توجه به كاهش و افزايش مصرف آب فشارهاي متفاوتي به لوله وارد مي شود كه اين موضوع باعث ايجاد مشكلاتي در سيستم آبرساني مي شود.

اين مشكل بدين صورت است كه در صورت افزايش فشار آب كه حاصل فعاليت همزمان چند الكترو موتور مي باشد، در اين صورت اين امكان وجود دارد لوله بر اثر فشار دچار آسيب ها و صدماتي شوند، همچنين بر عكس در صورتي كه چند الكترو موتور همزمان خاموش شوند اين امكان وجود دارد كه فشار آب درون لوله كاهش يابد و آب در نقاط مختلف شهر و يا ساختمان قطع شود. براي تنظيم اين فشار كنترل شده در درون سيستم آبرساني و پمپاژ از بوستر پمپ استفاده مي شود.

بوستر پمپ يك دستگاه مرتبط به هم و يكپارچه اي از چندين الكترو پمپ مي باشد كه بصورت موازي به همديگر متصل هستند تا مجموع آب مصرفي و مجموع فشار وارد شده بر سيستم را تأمين نمايند. از موارد مصرفي بوستر پمپ ها مي توان به استفاده در شبكه هاي آب شهري، مصارف درون ساختماني، ايجاد فشار لازم براي مصرف آب در آتش نشاني ها، آبياري پارك ها و فضاي سبز در شهر ها، ساختمانها، پاساژها، بيمارستان ها ، فرودگاهها و مراكز صنعتي به كار مي رود.

بوستر پمپ را بر حسب دو فاكتور ماكسيمم مصرف ساعتي و مينيمم فشار شبكه مصرف طراحي مي شود. مصرف آب هر يك از وسايل ساختماني بسته به نوع استفاده ساختمان متفاوت مي باشد. نمودار آب مصرفي بهداشتي بوستر پمپ NOWAX كه زير مجموعه اي از بوستر سازي شركت بزرگ EBARA ژاپن است كه بر خلاف جدوال و نمودارهاي مصرف آب آمريكا كه بسيار بالاتر از نمودار مصرفي آب در ايران مي باشد، بوستر هاي اين شركت كاملاً منطبق بر نمودارهاي الگوي مصرفي آب در ايران مي باشد.

بيشتر بدانيد : قيمت بوستر پمپ

قسمتهاي اصلي يك بوستر پمپ شامل: الكتروپمپ ها، شاسي اصلي، كلكتور حركتي، كلكتور مكش، تجهيزات كنترل فشار ، تابلوي كنترل و فرمان.

اصلي ترين قسمت بوستر پمپ ها، تابلوي كنترل و فرمان و تجهيزات كنترل فشار آن است.

بوسترپمپ ها از نظر كنترل فشار آب به دو رده تقسيم شده اند، بوستر پمپ هاي دور ثابت و بوستر پمپ هاي دور متغير.

بوستر پمپ هاي دور ثابت نوع هاي مختلف تك پمپه، دو يا چند پمپه با جاكي پمپ و يا بدون جاكي پمپ ساخته ميشوند. اما از لحاظ ولتاژ برق مصرفي بوستر پمپ تك فاز دور ثابت 220 ولت و سه فاز 380 ولت و يا تركيبي از اين دو مي باشد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

تعريف پمپ


پمپ دستگاهي است كه انرژي مكانيكي را به انرژي هيدروليكي تبديل ميكند و نتيجه آن افزايش انرژي پتانسيل ( فشار سيال عبوري از پمپ) و يا انرژي جنبشي (سرعت سيال و انتقال سيال) مي باشد.

به صورت كلي پمپ ها به دو رده پمپ هاي ديناميكي وپمپ هاي جابجايي مثبت تقسيم مي گردند .پمپ هاي ديناميكي پمپ هايي هستند كه در آنها انتقال انرژي به سيال به صورت ديناميكي مي باشد.

پمپ هاي جابجايي مثبت پمپ هايي هستند كه سيال توسط آنها جابجا مي گردد . به عبارتي تفاوت دو نوع پمپ اشاره شده در نحوه انتقال انرژي به سيال است . با مثال زير مي توان تمايز دو نوع پمپ فوق را نشان داد . فرض كنيد قرار است تكه سنگي از سطح زمين به ارتفاع ١٠ متري منتقل شود . اين عمل را مي توان به دو طريق انجام داد : روش اول اين است كه با بستن سنگ به يك تكه نخ و چرخاندن و رها كردن ناگهاني آن سنگ به ارتفاع مورد نظر پرتاب كرد و در روش دوم ميتوان سنگ را از طريق جابجا كردن مثال استفاده از پلكان به ارتفاع ١٠ متري منتقل كرد . همانطور كه ملاحظه مي شود در هر دوروش انرژي خاصي به صورت پتانسيل به سنگ داده مي شود ولي در روش اول به صورت ديناميكي (سرعت) ودر روش دوم به صورت جابجايي و در نهايت سنگ به ارتفاع مورد نظر منتقل شده است.

بيشتر بدانيد : پمپ آب خانگي
تقسيم بندي پمپ ها

همانطور كه درتقسيم بندي نشان داده شده در زير آمده است هر كدام از دو رده پمپ هاي ديناميكي و جابجايي مثبت در انواع مختلفي در صنعت وجود دارد.

 
كاربرد پمپ هاي گريز از مركز

پمپ هاي گريز از مركز به لحاظ كاربرد گسترده، هزينه پايين، و نگهداري و تعميرات آسان، اغلب در واحد هاي صنعتي به كار گرفته مي شوند . بيشتر اين پمپ ها براي انتقال آب و ساير سيالات سبك به كار مي روند .پمپ هاي مزبور را مي توان براي پمپاژ دو قاب، خمير و تراش هاي چوب و يا مواد سنگين ديگر به كار گرفت. اما هنگام پمپاژ اين مواد بايد شرايط خاصي را در نظر گرفت . تغيير پمپ هاي استاندارد به منظور انتقال مواد سنگين معمولا به پروانه هايي بااندازه و اشكال متفاوت نياز دارد.

شما حتما بعنوان عضوي از گروه نگهداري تعميرات تاكنون يك پمپ گريز از مركز را تعمير كرده ايد و يا در انجام تعمير آن ياري رسانده ايد .شايد متوجه شده ايد كه پس از پياده كردن لوله ها و بدنه پمپ، كار برروي قسمتهاي داخلي آن نسبتا ساده است .همين سادگي تعميرات و نياز اندك به نگهداري و تعميرات باعث شده است كه كاربرد پمپ هاي گريز از مركز تا اين حد گسترش يابد. در اين جا به شرح قطعات داخلي و ساختمان پمپ مي پردازيم.

طرز كار پمپ

طرز كار اين پمپ بر اساس نيروي گريز از مركز استوار است . همچنان كه سيال وارد دهانه ورودي يابخش مركزي پمپ مي شود در اثر چرخش پره ها مطابق شكل ٣ - ١ به طرف بيرون رانده مي شود . از آنجا كه سرعت سيال در لبه بيروني پروانه بيشتر است مقدار حركت سيال افزايش مي يابد. با ورود سيال بيشتر به داخل پمپ، مقدار حركت سيال در بدنه پمپ كه در بر گيرنده پروانه پمپ است افزايش مي يابد سپس اين سيال بافشار از دهانه خروجي پمپ به بيرون رانده مي شود.

تقسيم بندي پمپادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

مزاياي مجموعه بوستر پمپ هاي چندگانه

بوستر پمپ
  ليست قيمت بوستر پمپ

براي درخواستهاي مكانهايي كه فراهم سازي آب در آن حياتي و يك امر ضروري است ، مجموعه بوستر پمپ هاي چندگانه مناسب براي زماني ميباشد كه نياز به يك پمپ پشتيبان است و براي مواقعي ميباشد كه پمپ فعلي پاسخگو نياز مصرف كننده نيست لذا با داشتن تعداد متعددي پمپ به مصرف كننده اجازه ميدهد راه هاي زيادي براي استفاده و بهره وري از آنها داشته باشد. براي مثال در مواردي ميتواند بعنوان يك پمپ اظطراري استفاده نمود براي مثال در وضعيتي كه پمپ اصلي كار نكند يا بعنوان يك پمپ كمكي همراه با پمپ اصلي با همان وظايف مورد استفاده قرار گيرد.بوستر اين امكان را فراهم ميكند تا تعداد بيشتري از يك پمپ عموما در مكانهاي مسكوني و تجاري و يا مكانهايي كه بيشتر از يك يا دو پمپ با هم از طريق تخيله مشترك وصل ميشوند .

از مزاياي اصلي بوستر پمپ كاهش توان مصرفي ميباشد،بدين صورتكه اگر دبي مصرفي از دبي پمپ اول بيشتر باشد،پمپ دوم وارد مدار شده وميزان حداكثر دبي مصرفي را تنظيم ميكند.

ميزان فشاري كه براي بوستر پمپ براي يك ساختمان مسكوني در نظر گرفته ميشود بدين صورت ميباشد:

هد كلي بوستر پمپ بر اساس متر ستون آب = ارتفاع ساختمان+10+ افت اتصالات و لوله

دبي مصرفي براي هر نفر 250 ليتر در 24 ساعت در نظر گرفته ميشود.

 بوستر پمپ
كنترل سرعت

سرعت متغيير در بوستر پمپ ها براي استفاده از اين امكان بكار برده ميشود. تنظيم سرعت پمپ ها در اين نوع متغييرها بايد با نوع كاركرد پمپ ها انطباق داشته باشد براي مثال توانايي رسيدگي پمپ ها به درخواست هاي متعددي كه صورت ميگرد بايد با سرعت آن تطابق پيدا كند. پمپ براساس نياز روشن يا خاموش ميشود در صورتي كه پمپ اصلي در تلاش است كه تقاضاي اصلي مصرف كننده را برآورده سازد . مدلهاي سرعتهاي ثابت كه تحت كنترل مقدار سوئيچ فشار  هستند و كمي ارزانتر از مدلهاي معادل سرعت متغيير هستند.

 براي كنترل دور از اينورتر استفاده ميشود كه با تغير فركانس دور پمپ را نيز تغيير ميدهد.

در بوستر پمپ هاي دور ثابت از پرشر سوييچ و در بوستر پمپ هاي دور متغير از پرشر ترانسميتر استفاده ميشود.
پيكربندي مدلهاي مسئوليت / اضطراري

اين نوع مدلها از پيكربندي بهترين نوع پيكربندي ميباشد براي درخواستهايي كه نياز دارند مجموعه بوستر پمپ ها در هر زماني در حال كار باشند اين نوع مجموعه ها معمولا در مكانهايي مانند بيمارستانها يا مكانهاي مسكوني مورد استفاده قرار ميگرند ، پمپهاي اضطراري وقتي جايگزين ميشوند كه پمپي از كار بيفتد و در اين صورت اين نوع پيكربندي ميتواند جايگزين مناسبي براي پمپ هاي خراب باشد . اگر مجموعه پمپي انتخاب كرده باشيد كه داراي پمپ اضطراري ميباشد شما به مجموعه اي نياز داريد كه به يك پمپ اجازه دهد تا بيشترين مسئوليت را بر عهده بگيرد و به پمپ هاي اضافي و اضطراري اجازه دهد در صورت نياز و يا در صورتيكه پمپ اصلي از كار افتاد اين پمپ ها جايگزين آنها باشند.

پيكربندي مدلهاي مسئوليت / كمكي

اين نوع  مدلها از پيكربندي اجازه ميدهد پمپهاي چندگانه  بطور همزمان كار كنند در حالي كه براي رسيدن و اجراي يك مسئوليت هستند . مزاياي اين مدلها براي جاهايي درخواست ميشود كه نوسانات بيشتري در آن اتفاق ميفتد و براي اينكه كه افزايش يا كاهش تقاضا در آن اتفاق مي افتد و هم اينكه از لحاظ اقتصادي تقسيم كار پمپ وظيفه (مسئوليت ) اگر بين دو پمپ تقسيم شود اندازه مانيتور كاهش خواهد يافت . اگر در مجموعه بوستر پمپ حالت پيكربندي كمكي را انتخاب نماييد و شروع به كار كند نصف بيشترين ميزان جريان در پمپ وظيفه مورد استفاده قرار ميگيرد با اين حال آنرا در فشار مداوم نگه داريد .

بيشتر بدانيد : قيمت بوستر پمپ
 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)


قطعات پمپ
شكل 3-2 مقطعي از يك پمپ آب گريز از مركز يك مرحله اي با مكش انتهاي را نشان ميدهد. از اين شكل به عنوان مرجعي براي تعاريف ذيل استفاده نماييد. پمپ هاي كارخانه شما ممكن است با توجه به تفاوتي كه در ساختار آنها وجود دارد با پمپ هاي ارائه در اين درس يكسان نباشد. ليكن تعاريف ارائه شده براي قسمتهاي مختلف آنها يكسان است.

قطعات پمپ

بدنه پمپ: محفظه اي است كه پره هاي پمپ، محور و سيستم آببندي آنرا در بر ميگيرد و مايع از ميان آن جريان مييابد . معمولا بدنه پمپ از نوع حلزوني يا ازنوع قطر افزاينده است.

محور پمپ: بسته به نوع موتور مورد استفاده، محور پمپ ميتواند بخشي از روتور موتور بوده، و يا مستقل و به محور موتور جفت شده باشد. محور ميتواند داراي ياتاقان مستقل بوده، يا توسط ياتاقانهاي موتور نگه داشته شود . روش مورد استفاده به طراحي پمپ بستگي خواهد داشت.

پروانه پمپ: قسمتي از پمپ است كه نيروي زيادي به سيال وارد كرده تا سرعت و مقدار حركت آنرا افزايش دهد. منفذ مركز پروانه را چشم پروانه مي گويند تا كه حدودي تعيين كننده ظرفيت پمپ است.

پره هاي پمپ: قسمت هايي از پروانه اند كه سيال را در داخل پمپ هدايت ميكنند.

روپوش پروانه (shroud) : پره هاي پمپ را پوشانده وجريان سيال را در ناحيه پروانه محدود مينمايد.

نقطه مكش: محل ورود سيال به پمپ است كه معمولا در نزديكي مركز بدنه آن قرار دارد . قطر براي عبور در اين نقطه تا حدودي ميزان آبدهي پمپ را تعيين ميكند.

حلقه هاي سايش: در تمام پمپ ها در نظر گرفته نميشود . اما اگر در نظر گرفته شوند معمولا قابل تعويض خواهند بود . بدين طريق يك آببندي هيدروليك انجام ميشود كه كارايي پمپ را افزايش ميدهد. علاوه بر اين، مقدار اندكي سيال از طرف رانش به طرف مكش پمپ باز گردانده ميشود.

كاسه نمد: موجب آببندي جريان سيال در داخل پمپ ميشود . كاسه نمد ميتواند شامل يكواحد آببندي از نوع بافته شده قابل تعويض و قابل تنظيم يا از نوع مكانيكي باشد.

شيپوره Diffuser: معمولا در پمپ هاي گريز از مركز استفاده نميشود . ليكن ممكن است گاهي به منظور جهت دادن به جريان آب بكار گرفته شود. با استفاده از بدنه حلزوني از شيپوره كمتر استفاده ميشود.

نقطه رانش يا تخليه: نقطه اي است كه پمپ سيال را به سيستم لوله كشي ميراند . براي نمايش قطعات پمپ ازنوع ساده، پمپ هاي يك مرحله اي با يك دهانه مكش استفاده شده است. اما پمپ هاي گريز از مركز نيز در طرحهاي چند مرحله اي بامكش دو گانه ساخته ميشوند . نوع پمپ مورد استفاده بر حسب مقدار سيال پمپ شونده و فشار لازم تعيين ميگردد. پمپ دو گانه بسيار شبيه پمپ بامكش واحد است، با اين تفاوت كه در آن سيال از هر دو طرف پروانه كشيده شده و از طريق يك دهنده خروجي رانده ميشود.

بدنه پمپ ها: پمپ هاي گريز از مركز در كارخانه ها از لحاظ ساختمان و كاربرد با يك ديگر تفاوت دارند. از اين رو، بدنه پمپ ها به صورت مختلف ساخته ميشوند، كه چند مورد آنها درشكل ۵ نشان داده شده است . از اين تصاوير ميتوان دريافت كه انواع مختلف پمپ ها با يك ديگر تفاوتهاي فيزيكي دارند. در ضمن جنس بدنه پمپ ها ميتواند از مواد مختلف مانند چدن، فولاد، برنز و يا آلياژ هاي مقاوم در برابر خوردگي وسايش ساخته شود.

انواع پمپادامه مطلب...
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
تمام حقوق اين وبلاگ متعلق به پمپ و موتور ديزل مي باشد
طراحي قالب : بلاگ اسکين تبديل قالب تک بلاگ