نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
پمپ و موتور ديزل
نوشته شده در تاريخ ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)


پمپ سانتريفوژ

همانطور كه قبلا بيان شد، توربو پمپ ها مهمترين دسته از پمپ هاي ديناميكي هستند. توربو پمپ ها ماشينهايي هستند كه با دريافت انرژي مكانيكي و ايجاد حركت چرخشي توليد انرژي هيدروليكي نموده، انرژي پتانسيل و جنبشي سيال عبوري را افزايش ميدهند . در اين پمپ ها پروانه عامل انتقال انرژي مكانيكي محور به سيال مي باشد. با توجه به پيشرفت تكنولوژي ساخت اين پمپ ها، كاربرد آنها در صنعت فراگير شده به نحوي كه اغلب جايگزين پمپ هاي رفت و برگشتي شده اند . توربو پمپ ها را ميتوان بر اساس نوع حركت سيال در داخل آن به سه دسته تقسيم بندي كرد:

بيشتر بدانيد : قيمت پمپ


الف) پمپ هاي شعاعي (سانتيريفوژ كامل) Radial

در اين پمپ ها سيال در جهت محور وارد پروانه شده و در جهت عمود بر محور از پروانه خارج ميشود. موارد استفاده اين پمپ ها دبي هاي كم و هد زياد مي باشد.

ب) پمپ هاي مخلوط (نيمه سانتريفوژ) Mixed

در اين پمپ ها سيال در جهت محور وارد پروانه شده و بطور مورب نسبت به محور از آن خارج مي شود . موارد استفاده اين پمپ ها در دبي و هدهاي متوسط مي باشد.

ج) پمپ هاي محوري Axial

در اين پمپ ها سيال در جهت محور وارد پروانه شده و در امتداد آن نيز خارج مي شود . موارد استفاده اين پمپ ها در دبي هاي زياد و هد كم مي باشد.

اجزاء اصلي توربو پمپ ها: توربو پمپ ها داراي سه جزء اصلي مي باشند. اين اجزاء عبارتند از هدايت كننده، پروانه يا چرخ و كاهش دهنده يا جمع كننده.

پمپ مخلوطي

پمپ گريز از مركز

 پمپ گريز از مركز شعاعي


الف )هدايت كننده : همانطور كه از نام اين جزء مشخص است ، وظيفه اين جزء هدايت سيال به داخل اين پمپ ( پروانه) است به نحوي كه سيال بطور مماس بر پره هاي پروانه وارد آن شود. در غير اين صورت برخورد سيال با پره ها با زاويه متفاوت منجر به ايجاد گردابه در سيال و افت موضعي مي شود . شكل٢-٢ يك توربو پمپ و اجزاي آن را نشان مي دهد هدايت كننده در اين پمپ قسمتي از پوسته مي باشد .

پمپ سانتريفوژ

ب ) پروانه با چرخ ( :(Impellerاين جزء مهمترين قسمت پمپ است كه متحرك بوده و وظيفه اصلي آن انتقال انرژي مكانيكي روتور به صورت جنبشي و پتانسيل به سيال است. سيال از وسط پروانه وارد آن شده با توجه به نيروي گريز از مركزي كه از طرف پروانه به آن اعمال ميشود به بيرون پر تاب ميگردد. همان طور كه در شكل٢-٢ مشخص است پروانه برروي محور پمپتعبيه شده و به همراه آن مي چرخد.

ج) كاهش دهنده يا جمع كننده : اين قسمت در خروجي پمپ و بعداز پروانه قرار دارد . نقش آن علاوه بر جمع كردن و هدايت سيال به بيرون تبديل سيال خروجي از پروانه به فشار مي باشد .البته اين نقش علاوه بر جمع كردن سيال و هدايت آن به بيرون ميباشد . درشكل ٢-٣ جمع كننده در پوسته پمپ و درست دور تا دور پروانه قرار دارد؛ به نحويكه سيال پس از خروج از پروانه لازم است از اين مجراي واگرا عبور كرده، سپس به لوله خروجي هدايت شود .باتوجه به قانون برنولي و از آنجا كه سرعت سيال در حين عبور از اين مجرا كه به حلزون موسوم است، كاهش مييابد فشار آن افزايش خواهد يافت .شكل ٢-٣ به وضوح جزء جمع كننده را كه به صورت حلزون ميباشد نشان ميدهد . دربعضي از پمپ ها به جاي حلزون از ديفيوزر استفاده ميشود. سيال پس از خروج از پروانه از ديفيوزر عبور ميكند و انرژي جنبشي آن به انرژي پتانسيل تبديل ميشود.
ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۸ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

الكتروموتور


الكتروموتور ها از ‌ مهمترين‌ مصرف‌ كنندگان‌ انرژي‌ الكتريكي‌ در بخش‌هاي‌صنعتي‌، كشاورزي‌، خانگي‌، تجاري‌ و عمومي‌ بوده‌ و بطور متوسط در حدود 540 تا 60 درصد از برق‌ توليدي‌ كشور را مصرف‌ مي‌كنند.

.موتور ها انرژي الكتريكي را به انرژي مكانيكي تبديل مي كنند. الكتروموتور ها را مي توان به سه دسته  تقسيم كرد.
موتور با قطب چاكدار
موتور هاي يونيورسال
موتور هاي آسنكرون

 

1 - موتور با قطب چاكدار

اين موتور كه با برق متناوب تكفاز كار مي كندكه نوع ديگر موتورAC  تك فاز موتور القايي است كه با قدرت هاي 100/1 تا20/1  اسب بخار ساخته ميشود.اغلب در دستگاه‌هايي بكارمي‌ رود كه گشتاور پايين نياز دارندمثل  كولر آبي ،دمنده ها ،باد زن ها و واتر پمپ كولر ها . قسمت هاي اصلي آن شامل بدنه واستاتور،روتور است . قطب هاي آن مثل موتور يونيورسال وروتور آن شبيه موتور آسنكرون مي باشد براي گردش محور روتور از بلبرينگ ساچمه اي ويا بوش استفاده مي شود قطب هاي برجسته آن شامل شياري است كه يك دور سيم مسي درون آن قرار دارد وبه اسم پيچك اتصال كوتاه ناميده مي شود كه به منظور راه انداز موتور مي باشد سيم پيچ هاي اصلي با پيچك هاي اتصال كوتاه سري بسته شده وبا برقراري جريان ،يك اختلاف ميدان مغناطيسي بوجود مي آيد كه باعث بوجود آمدن دو گشتاور لازم براي به چرخش در آمدن موتور مي شود.

2- موتور هاي يونيورسال

يكي از انواع الكتروموتورهاي DCميدان سيم پيچي شدهالكتروموتور  يونيورسال استاين الكتروموتور ها باجريان متناوب وجريان مستقيم كار مي كنند، ومتشكل از دو قسمت اصلي اند.

الف:قطب ها يا بالشتك ها

ب – آرميچر

در اين الكتروموتور ها ميدان مغناطيسي قطب ها بر خلاف الكتروموتور هاي آسنكرون دوار نيستن واصول كار اين موتورها بر اين اساس است كه وقتي يك موتور DCميدان سيم پيچي شده به جريان متناوب وصل مي شود، جريان هم در سيم پيچي ميدان و هم در سيم پيچي آرميچر همزمان تغيير مي كند و بنابراين نيروي مكانيكي ايجاد شده همواره بدون تغيير خواهد بود.سيم پيچ آرميچر كه قسمت گردنده موتور است با سيم پيچ قطب ها سري بسته شده اند  .سرعت اين موتور ها بالا بوده وخيلي سريع به سرعت نهايي مي رسند. از اين موتور ها در اكثر لوازم برقي خانگي مثل چرخ گوشتها ،آب ميوه گيري ،هم زن ،آسياب و... استفاده مي شود. براي برقراري ارتباط قطب ها و آرميچر  از قطعه اي بنام كلكتور استفاده مي شود . كلكتور از تيغه هاي مسي كنار هم تشكيل شده است كه به شكل استوانه روي محور قرار مي گيرد . تيغه ها از همديگر و از محور آرميچر به وسيله ميكا عايق شده اند و سيم پيچ هاي داخل شيار آرميچر به وسيله پيچك ها به يكديگر وصل شده اند. دو قطعه ذغال به همراه فنر پشت آن ها ارتباط قطب ها با كلكتور را ميسر مي سازد.

مزيت كه دارند اين  قيمت الكتروموتور ها را مي توان با تغذيه ac راه اندازي كرد در صورتي كه  مشخصه الكترو موتورهاي dc را دارا مي باشندو داراي گشتاور راه اندازي بالايي هستند ولي بدليل تعمير ونگهداري به ندرت در صنايع استفاده مي شوند.

 

3-الكتروموتورهاي آسنكرون:

از برق متناوب تغذيه مي كنند واز دو قسمت روتور واستاتورتشكيل شده اند.با عبور جريان از سيم پيچ ها و روشن شدن موتور درون استاتور يك ميدان مغناطيسي دوار بوجود مي آيد  كه اين ميدان بر روي روتور كه قسمت گردنده موتور  مي باشد  اثر گذاشته ودر آن خاصيت مغناطيسي بوجود با بوجود آمدن قطب هاي مغناطيسي هم نام وغيرهم نام عمل جذب ودفع باعث حركت چرخشي روتور ميگردد.براي راه اندازي موتور ها از حالت سكون روش هاي مختلفي بكار مي برند كه مهمترين آنها عبارتنداست از

1-1 سيم پيچ كمكي (كلاجي ): در اين حالت موتور به غير از سيم پيچي هاي اصلي داراي سيم پيچهاي كمكي نيز مي باشد كه ميدان مغناطيسي ديگري را با يك  فاصله زماني با ميدان مغناطيسي اصلي بوجود مي آورد.كه باعث چرخش پرقدرت موتور مي گردد. پس از اين كه سرعت موتور به 75 درصد سرعت اسمي رسيد كلاج كه تحت تاثير نيروي گريز از مركز كار مي كند به عنوان يك كليد عمل كرده وسيم پيچ كمكي را از مدار خارج مي كند.

1-2  خازن موقت : در اين حالت  الكتروموتور داراي يك خازن الكتروليتي با ظرفيت حدود 200 الي 500 ميكرو فاراد است كه باسيم پيچ كمكي بطور سري بسته شده وهر دوي آنها باسيم پيچ اصلي موازي هستند. خازن وسيم پيچ كمكي يك اختلاف فاز بوجود مي آورد كه باعث چرخش موتور مي گردد.و كليد گريز از مركز، سيم پيچ كمكي را از مدار خارج مي كند.

1-3 راه اندازي با خازن موقت وخازن دايم :  خازني كه با سيم پيچ كمكي سري مي باشد در مدار باقي مي ماند وخازن ديگر  پس از راه اندازي از مدار خارج مي شود

1-4.  خازن دايمي :در اين الكتروموتور ها كه داراي قدرت كم تري نسبت به موتور هاي قبلي هستند از يك خازن كه با سيم پيچ كمكي سري بسته شده است مورد استفاده قرار مي گيرد كليد گريز از مركز ندارند بنابر اين خازن به همراه سيم پيچ كمكي هميشه در مدار باقي است.


شناسايي سيم پيچ هاي اصلي و كمكي :


-سيم پيچ هاي اصلي در زير شيار ها و سيم پيچ كمكي در رو قرار دارند.
-سطح مقطع سيم هاي كمكي هميشه از سيم هاي اصلي كمتر است.
-سيم پيچ كمكي داراي مقاومت بيشتري نسبت به سيم پيچ اصلي است

-خازن با سيم پيچ كمكي سري شده است.ادامه مطلب...
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
تمام حقوق اين وبلاگ متعلق به پمپ و موتور ديزل مي باشد
طراحي قالب : بلاگ اسکين تبديل قالب تک بلاگ