نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
نيروگاه هاي گازي پمپ و موتور ديزل
نوشته شده در تاريخ ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

نيروگاه هاي گازي

نيروگاه هاي گازي : در كشور ما امروزه تنوع توليد انرژي الكتريكي بسيار بالا است و اين عمل در سطوح مختلف امكان اجرا را دارد استفاده از انرژي تجديدپذير يعني همان انرژي كه منبع توليد آن نوع انرژي، بر خلاف انرژي‌هاي تجديدناپذير قابليت تجديد شدن را دارد و توسط طبيعت در يك بازه زماني كوتاه مجدداً به‌وجود بيايد. از جمله انرژي ‌هاي تجديدپذيرمي توان به انرژي حاصل از خورشيد ، باد ، زيست ‌توده ، زمين گرمايي ، انرژي آبي ، امواج و جزر و مد ، بيوگاز و سوخت‌ هاي زيستي مايع هستند. مي توان گفت كه در ايران تقريبا تمامي اين حالات قابل اجرا است .

نيروگاه هاي گازي

بررسي بهترين حالات توليد برق و توجه به منابع طبيعي موجود در كشور مطمئنا روند رو به رشد توليد و بازدهي نيرو گاه ها را بالا خواهد برد نيروگاه هاي گازي يكي از اين روش ها است.

نيروگاهي كه برمبناي سيكل گاز ( سيكل برايتون) كار كند نيروگاه گازي مي گويند؛ و اين نيروگاه از سيكل هاي حرارتي مي باشد، يعني يك گاز سيال، عامل كار است. همان طور كه مي دانيم در نيروگاه هاي بخار عامل انتقال بخار، مايع است.

نيروگاه گازي با يسيكل رايتون كار مي كند كه داراي توربين گازي است . با اينكه ساختمان آن در مجموع بسيار ساده است اما اين نيروگاه داراي توربين گازي است و از سه جزء اصلي مثل كمپرسور، اطاق احتراق و توربين گازي تشكيل شده است.

  • كمپرسور : هوا را فشرده مي كند در نتيجه وظيفه فشردن كردن هوا را دارد
  • اتاق احتراق : سوزاندن سوخت در محفظه
  • توربين : گرداندن ژنراتور وظيفه اين مورد است

با اين كه سوخت پايه و اصلي توربين هاي گازي گاز مي باشد و اين هم بدليل راندمان بالا و كيفيت بالاي سوخت و انرژي توليدي بالا است و اين كه در اين مورد به علت آلودگي كمتر از اين سوخت معمولا بيشتر استفاده مي شود. اما در مواقعي كه فشار گاز ورودي به نيروگاه كاهش يابد كه اين اتفاق بيشتر در فصل هاي سرد سال رخ مي دهد از سوخت جايگزين كه عموما سوخت گازوييل است استفاده مي گردد.

پس اتاق احتراق كه داراي سوخت گازوئيل است هنگامي كه هواي فشرده كمپرسور وارد ان مي شود از ان جايي كه هواي فشرده شده گرم است باعث ايجاد آتش مي شود و همان طور كه گفتيم در اتاق احتراق سوخت آتش گرفته و هوا بسيار فشرده و داغ مي شود . به اين ترتيب كار همان بخار داغ فشرده توربين هاي بخار را هواي داغ فشرده انجام مي دهد.

از آن جايي كه كمپرسور به كار رفته در نيروگاه هاي گازي شبيه توربين است، و اين پره ها با برخورد هوا به حركت درآمده و به پره هاي ساكني برخورد كرده ، در نتيجه جهت حركت هوا عوض شده و اين هوا باز به پره هاي متحرك برخورد كرده و اين سيكل ادامه دارد و در هر عمل هوا فشرده تر مي شود.

معمولا مزاياي توربين ‌هاي گازي كه در نيروگاه‌ ها و صنايع مورد استفاده قرار مي‌گيرند بسيار بيشتر از ساير موارد هستند. به اين ترتيب كه در مقايسه با نيروگاه بخار ، اندازه نيروگاه توربين گازي كوچك تر، وزنش كمتر و مورد مهم تر اين كه هزينه اوليه آن براي توليد هر واحد توان از هزينه مربوط به نيروگاه بخار بسيار كمتر است

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تمام حقوق اين وبلاگ متعلق به پمپ و موتور ديزل مي باشد
طراحي قالب : بلاگ اسکين تبديل قالب تک بلاگ