نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
مواردي كه در طراحي سيستم پمپاژ حتما بايد لحاظ شود پمپ و موتور ديزل
نوشته شده در تاريخ ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

مواردي كه در طراحي سيستم پمپاژ حتما بايد لحاظ شود

 

مواردي كه در طراحي سيستم پمپاژ حتما بايد لحاظ شود :

  • نرخ جريان
  • هد مورد نياز
  • خواص مايع
  • NPSH موجود

سيستم پمپاژ

نرخ جريان

در برگه اطلاعات پمپ بايد كه تمام محدوده هاي دبي از جمله دبي نرمال ، دبي مينيمم و دبي اسمي حتما درج شود. در تعريف دبي نرمال بايد بگوييم كه جرياني است كه به منظور دست يابي به يك عمل كرد خاص نياز مي باشد. معمولا دبي اسمي Rated Flow از دبي نرمال چند درصد بيشتر است بايد به ميزان سايش پمپ Pump Wear و نوع كاركرد آن در سيستم فرايند با اين جريان توجه شود ؛ كه بستگي به شركت سازنده پمپ دارد و بالغ بر ۱۰ درصد است. جهت ايجاد يك خط جريان فرعي By Pass حداقل يك جريان براي فرايند و طرح هاي مكانيكي مهم و لازم مي باشد.

بيشتر بدانيد : ليست قيمت پمپ آب

هد مورد نياز

پمپ بايد بر اساس اختلاف فشار استاتيكي بين نقطه خروجي و منبع مكش، اختلاف ارتفاع و اتلافات اصطكاكي از درون اجزاي سيستم فرايند هد مورد نيازي را كه شامل لاين قسمت مكش و خروجي ، افت فشار از داخل مبدل هاي حرارتي ، كوره هد ، شير هاي كنترل و ساير تجهيزات مي باشد.

خواص مايع

در دستيابي پمپ به سطح قابل قبولي از قابليت اطمينان درسيستم فرايندي را ويسكوزيته ، فشار بخار وگراويته ويژه كه هركدام نقش مهمي را ايفا مي نمايند. بر روي عمل كرد پمپ ويسكوزيته مايع است كه مي تواند تاثير بگذارد و به شكلي كه ميزان آن از ۳۰۰۰-۵۰۰۰ SSU فراتر شود. براي جابه جايي آن مايع از پمپ هايي سانتريفوژ ديگر نمي توان كه استفاده كرد. معمولا بر روي نوع پمپي كه قرار است مورد استفاده قرار بگيرد فشار بخار و گراويته ويژه تاثير گذاشته كه شكل طراحي مكانيكي پمپ شامل اين طراحي است. از جمله خواص مهم مايع ، فشار بخار مايع است. يكي از اهميت هاي وجود فشار بخار در تعيين كافي بودن انرژي خالص در دسترس در مكش پمپ براي اين است كه از تبخير مايع جلوگيري كند كه منجر به عيب عمل كردي و احتمال كاهش عمر متوسط پمپ مي شود.

در واقع درباره گراويته ويژه بايد گفت كه خاصيتي از مايع است كه در محاسبه هد توليد شده توسط يك پمپ جهت غلبه بر مقاومت موجود بين مكش و خروجي بايد مقدار آن در نظر گرفته شود. در طرح پوسته پمپ نيز اين فاكتور در واقع يك عامل تعيين كننده است. راهنمايي هاي لازم درمورد شكل پوسته پمپ:

بهتر است تا در موارد زير از پوسته هاي شعاعي دوتكه افقي استفاده كنيد

  • بايد كه مقدار گراويته ويژه در دماي پمپاژ كوچك تر و يا مساوي ۰٫۷ باشد.
  • دماي پمپاژ از ۴۰۰ درجه فارنهايت بزرگ تر باشد.
  • در پمپاژ سيالات سمي يا اشتعال پذير فشار خروجي بايد كه بالاي ۱۰۰۰psigg باشد.

NPSH موجود

يكي از ويژگي مربوط به سيستم فرايند مكش هد مكش مثبت خالص موجود است كه اين انرژي از فشار بخار مايع بالاتر است ؛ و در قسمت فلنج مكش پمپ اين ويژگي اندازه گيري مي شود كه براي نگه داشتن سيال به حالت مايع به اين مورد نياز مي باشد. معمولا بر حسب فوت ، در پمپ هاي سانتريفوژ مايع آن اندازه گيري مي شود. براي به دست آوردن نتيجه بهتر است تا فشار بخار را از فشار مكش كم كنيم تا نتيجه اي كه به دست مي آيد معرف NPSH باشد كه برابر با مقدار ۲٫۱ PSI ويا ۱۰ feet است. لازم است تا جهت محافظت پمپ از كاويتاسيون و اثرات مخرب آن مقدار NPSH موجود را بايد محاسبه كرد؛ و حتما بايد مقداري را تحت عنوان حاشيه ايمن براي مقدار NPSH موجود لحاظ كرد. بسيار ممكن است كه اين مقدار متفاوت باشد زيرا كه از سازنده اي به سازنده ديگر متفاوت است. برخي سطح نرمال مايع و برخي انتهاي ظرف Vessle را به عنوان سطح مبنا در نظر مي گيرند.

در خصوص حاشيه ايمن براي NPSH موجود پيشنهاد مي گردد كه: مقدار اين حاشيه ايمن برابر ۲ فوت براي مايعات هيدروكربني ( شامل مايعاتي كه گراويته ويژه كمي دارند ) درنظر گرفته شود و براي آب در حال جوش هم مقدار آن به اندازه ۱۰۰ فوت درنظر گرفته مي شود.

بيشتر مطالعه كنيد : بوستر پمپ ها

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تمام حقوق اين وبلاگ متعلق به پمپ و موتور ديزل مي باشد
طراحي قالب : بلاگ اسکين تبديل قالب تک بلاگ