نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
راهنمايي كاربردي مهم در انتخاب و خريد پمپ پمپ و موتور ديزل
نوشته شده در تاريخ ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ توسط sanatfa | نظرات (0)

راهنمايي كاربردي مهم در انتخاب و خريد پمپ

راهنمايي هاي كاربردي

 • در زماني كه در حال انتخاب يك مدل پروانه ويژه باشيم حتما بايد توجه داشته باشيم تا كه نرخ جريان اسمي آن از ۱۰ درصد قسمت راست نقطه بازدهي بالا تر و فراترر رود. در طول عمل كرد نرمال اين باعث خواهد شد كه همواره عمل كرد آن به نقطه بازدهي بهينه نزديك تر باشد. همچنين اگر پمپي كه در نقاطي خيلي دورتر از قسمت راست نقطه بازدهي بهينه عمل مي كند انتخاب گردد آن گاه اين انتخاب مي تواند منجر به يك نقطه شكست درعمل كرد پمپ مي شود. در اين نقطه براي كم شدن هد نهايي پمپ حداكثر ظرفيت خود را پمپاژ مي كند و به اين ترتيب از هد نهايي آن كم مي شود؛ اما در صورتي كه هد مكش به شكل ثابت نگه داشته شود پروانه در اين حالت جريان را محدود مي سازد.
 • براي ايجاد كاويتاسيون نياز انتخاب يك پمپ است كه نرخ جريان اسمي آن دورتر از نقطه سمت چپ نقطه بازدهي بهينه باشد زيرا كه موجب بروز چرخش مجدد و كاويتاسيون مي شود.

راهنماي انتخاب پمپ

بيشتر بدانيد : پمپ آب

تعريف دقيقي از ملزومات و قطعات حساس

براي اين كه از بهبود قابليت يك پمپ به دنبال انتخاب ، عمل كرد و ويژگي هاي مناسب اجزاي تشكيل دهنده آن اطمينان پيدا كرد نياز به برخي از اين اجرا است كه برخي از اين اجزا عبارتند از:

ياتاقان ها-آب بند هاي مكانيكي و محرك ها

استاندارد هاي صنعتي هم چون API 610 براي پمپ هاي سانتريفوژ و API 682 براي اب بند هاي مكانيكي مشتمل بر حداقل الزامات ضروري بوده كه اگر اين الزامات به كار برده شوند تاثير به سزايي در بهبود قابليت اطمينان و افزايش زمان كاركرد ان ها خواهند داشت. برخي از نكات قابل توجه و حائز اهميت در خصوص هر يك از اين متعلقات درجداول زير اشاره گرديده است :

راهنمايي هاي لازم در خصوص كاربرد ياتاقان ها

براي انتقال نيرو هاي شعاعي – محوري وارده پمپ هاي سانتريفوژ به خود ياتاقان ها نياز دارند.

انواع ياتاقانها:

 1. ياتاقان ضداصطكاكي Anti-Friction
 2. ياتاقان هيدرو ديناميكي روان كاري شده با روغن ويسكوزيته پائين ring oil
 3. ياتاقان هيدرو ديناميك با روان كاري تحت فشار
 4. ياتاقان هاي روان كاري شده با روغن ( ضداصطكاكي ) كه از اين ياتاقان ها معمولا در اكثر پمپ هاي فرايندي و جهت انتقال نيرو هاي وارده و تحمل بار استفاده مي كنند.
 5. از ياتاقان هاي هيدرو ديناميكي با روان كاري تحت فشار هم بيشتر در فشار هاي بالا، توان هاي بالا وكاربرد هايي كه داراي سرعت بسيار بالايي است مورد استفاده قرار مي گيرد.
 6. سيستم روانكاري با فشار به صورت يكپ ارچه و يا مجزا از هم مي تواند كه باشد ولي حداقل بايد شامل يك پمپ روغن ، مخزن روغن ، فيلتر ، كولر ، كنترل كننده ها و تجهيزات كنترلي و ابزار دقيق باشد.
 7. بر اساس استاندارد API 610 زماني از روانكاريي تحت فشار استفاده مي شود. كه حاصل ضرب توان اسمي پمپ بر حسب اسب بخار درسرعت اسمي بر حسب دور بر دقيقه بزرگ تر از ۲ ميليون باشد.
 8. روانكاري با روغن ويسكوزيته پائين ( ring oil ) مي تواند در زماني كه پارامتر DN كمتر از ۳۰۰۰۰۰ باشد در ياتاقان هاي ژورنال هيدرو ديناميكي با سختي كمتر در شرايط كاري به كار گرفته شود. پارامتر DN برابر است با حاصل ضرب اندازه سوراخ ياتاقان بر حسب ميلي متر در سرعت اسمي بر حسب دور بر دقيقه.

راهنمايي هاي لازم مربوط به كاربرد آب بند هاي مكانيكي

 • عمدتا در مواردي كه پمپ ها سيالات خطرناك و يا در بعضي موارد غير خطرناك را جا به جا مي كنند از آب بند هاي مكانيكي استفاده مي شود.
 • استفاده از آب بند مكانيكي تكي در فرايند هاي صنعتي به مراتب بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد.
 • طرح آب بند تكي از آب بند هاي مكانيكي شامل يك سطح دوار Rotary Face است كه با يك سطح ثابت Stationary Face در تماس مي باشد.
 • معمولا در بيشتر سرويس ها ، قرارگيري يك سطح كربني بر روي كاربيد تنگستن بسيار مي تواند كه رضايت بخش باشد.
 • عمده ترين مزاياي اين آب بند ها به طور مثال طول عمر زياد ، تعميرات كم و قابليت اطمينان بالاي آن مي باشد.
 • به طور كلي يكي از اصلي ترين مزيت هاي اين آب بند ها اين است كه مايعات با گراويته ويژه سبك در دماي پائين را آب بند مي كنند و مشكلات عديده اي را با مايعات با فشار بخار بالا همواره دارند.
 • معمولا جنس بيشتر آب بند هايي كه در سرويس هاي سرد مورد استفاده قرار مي گيرند حتما بايد مناسب دما هاي در هنگام راه اندازي ، خنك شدن و در حال سرويس دهي باشند. بايد كه ناحيه اتمسفري جهت جلوگيري از يخ زدگي در دماي بالاي ۳۲ درجه فارنهايت نگه داشته شود و در ضمن لازم است تا مايع به اندازه كافي در سطوح آب بند وجود داشته باشد.
 • كاربرد موفقيت آميز آب بند مكانيكي وابستگي شديدي به تعيين درست شرايط مايع از قبيل فشار بخار ، دما ، گراويته ويژه و . . . دارد.
 • جهت راهنمايي هاي كاربردي درارتباط با آب بند هاي مكانيكي استاندارد API 682 منبع مورد اطمينان مي باشد.
 • در محفظه آب بندي فشار بايد حداقل به اندازه ۲۵Psig بيشتر از فشار مكش پمپ باشد.

راهنمايي هاي لازم درخصوص سايزينگ محرك

* معمولا نوع محرك پمپ ها الكترو موتور و يا توربين هاي بخار مي باشد.

* معمولا بر اساس بالانس موجود در آب و برق و . . . انتخاب نوع محرك كارخانه صورت مي گيرد و علاوه بر آن به ارزيابي مربوط به قابليت اطمينان هر يك از اين دو در سيستم كاركرد بستگي دارد.

معمولا با چندين روش , سايزينگ الكترو موتور ها صورت مي پذيرد :

۱/ براي اين كه محدوده ي كاملي از عملكرد پمپ را پوشش دهد بر روي پلاك مشخصات مقداري بزرگ تر از نرخ موجود در نظر گرفته مي شود.
۲/ بايد محل تقاطع منحني سيستم و منحني عمل كرد پمپ به منظور تعيين حداكثر توان مورد نياز سيستم به دقت محاسبه شود تا بر اساس آن توان مورد نياز موتور بدست بيايد.
در واقع راهنمايي هاي لازم در ارتباط با سايزينگ الكترو موتور ها را استاندارد API 610 ارائه كرده است. لازم است تا حاشيه ايمن در هنگام سايزينگ الكترو موتور در اين انتخاب به صورت زير در نظر گرفته شود :
۱/ براي موتور هايي كه توان آن ها برابر ويا كمتر از ۲۵hp مي باشد حاشيه ايمن به اندازه ۱۲۵% است.
۲/ براي موتور هايي كه توان آن ها برابر ۳۰ تا ۷۵hp مي باشد حاشيه ايمن به اندازه ۱۱۵% است.
۳/ براي موتور هايي كه توان آن ها برابر ۱۰۰hp ويا بيشتر مي باشد حاشيه ايمن به اندازه ۱۱۰% است.

* معمولا برحسب توان مورد نياز محرك هاي توربين بخار پمپ در شرايط اسمي طبقه بندي مي شوند. اين امر به دليل انطباق اسانتر توربين ها با افزايش توان مورد نياز نسبت به موتور هاي الكتريكي مي باشد.

سيستم هاي چند منظوره

در تعريف سيستم هاي چند منظوره بايد بگوييم در صورتي كه يك پمپ چندين منظوره در موقعيت و فواصل گوناگون از خود بر آورده مي سازد در چنين شرايطي لازم است تا براي هر يك از سرويس ها، منحني سيستم مجزا ترسيم شود و سپس بر روي منحني پمپ تكي قرار داده شود. از آن جايي در در اين شرايط مايع بايد مسافت هاي گوناگوني را طي كند از همين رو هم هد هاي استاتيكي مختلفي را ممكن است كه تجربه كند. همچنين چون فواصل موجود در اين موقعيت ها مختلف مي باشد لذا اتلافات اصطكاكي نيز در اين سطوح با هم فرق خواهد كرد.

مطالعه كنيد : بوستر پمپ

در واقع براي چنين سيستمي انتخاب يك پمپ تكي باعث اين خواهد شد تا يك نرخ جريان براي هر سيستم در نظر گرفته شود و از همين رو هم بايد براي هر سيستم پمپ يك نوع جريان مختص به آن را توليد كند. براي چنين مواردي لازم است تا براي انتخاب بهترين پمپ در دوره زماني طولاني پمپ از زمان عمل كرد خود به نقطه بازدهي بهينه خود نزديك تر باشد. در واقع اين اطمينان حاصل مي شود به كمترين توان نيازي پمپ پيدا نخواهد كرد اما در اين صورت بسيار ممكن است تا بسيار نرم تر و كم صداتر عمل كند؛ و از همين رو در سرتاسر عمر عمل كردي اش بدون شك ميزان قابليت اطمينان آن افزايش پيدا مي كند. از آن جايي كه در اين سيستم ها منحني هايي كه ترسيم مي شود و اين كه با توجه به ميزان مورد درخواست سيستم ، بدون شك وجود اين امكان بسيار الزامي است كه از پمپي كه داراي محرك با سرعت متغير باشد در اين گونه سرويس ها جهت بهره مندي بيشتر استفاده شود.

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تمام حقوق اين وبلاگ متعلق به پمپ و موتور ديزل مي باشد
طراحي قالب : بلاگ اسکين تبديل قالب تک بلاگ